دکتر عليرضا خردمند

متخصص کلیه و مجاری ادراری


توجه

سؤالات پزشكي كاربران

روش تلقیح داخل رحم یا IUI

I.U.I. یا Intra Uterine Insemination به معنی تزريق اسپرم شسته شده به درون حفره ی رحم و يکی از روشهای کمک باروری است. اين فرايند موجب افزايش احتمال تماس تخمک با اسپرم در محيط رحم شده و شانس وقوع بارداری را افزايش می دهد. IUI روش بسيار ساده ای است که کاربرد بسيار گسترده ای در درمان ناباروری يافته است.

نحوه ی انجام عمل IUI چگونه است ؟
اين روش نسبتا ساده و بدون درد است و تحت نظر پزشک، بدون بيهوشی انجام می شود. در اين روش معمولا مايع منی به روش خاصی شسته شده و سپس اسپرم های شسته شده از طريق واژن با استفاده از يک لوله باريک (catheter) به داخل رحم زن ريخته می شود.پس از انجام آزمايشات و معاينات معمول در زوجين طبق نظر پزشك معالج با تحريك تخمك گذاري، داروهايي جهت القاء تخمك گذاري به خانم داده مي شود. در روز دوازدهم قاعدگي انجام سونوگرافي جهت ارزيابي تعداد و اندازه فوليكول هاي بوجود آمده از بيمار به عمل مي آيد.

با تعيين زمان دقيق انجام عمل IUI و اعلام آن به زوجين، مرد بايد پس از ۵-۲ روز پرهيز از انجام مقاربت و خروج منی، صبح روز تعيين شده برای انجام عمل، نمونه ی اسپرم خود را به آزمايشگاه تحويل نمايد. نمونه ی اسپرم بايد به روش خودارضائی (استمناء) و يا استفاده از کاندوم های مخصوص فاقد مواد کُشنده ی اسپرم در ظرف استريل که توسط آزمايشگاه در اختيار مرد قرار می گيرد جمع آوری گردد.نمونه بايد تازه بوده و حتی الامکان در محل آزمايشگاه تهيه شود. نمونه ی اسپرم در آزمايشگاه به روش شستشو با مواد خاص از مايع منی جدا شده و آماده ی تزريق می گردد. (شکل زیر)

سپس با استفاده از يک لوله ی پلاستيکی نازک به نام کاتتر، اسپرم ها بدرون رحم تزريق می گردند. (شکل زیر)

مدت زمان استراحت پس از انجام اين روش چقدر است ؟
اين روش نيازي به بيهوشي نداشته و روشي بي درد و بسيار ساده است مانند يك معاينه معمولي مي باشد. پس از انجام IUI نيازی به بستری کردن بيمار وجود ندارد اما اکثر پزشکان ۳۰ الی ۶۰ دقيقه بيمار را روی تخت بی حرکت می خوابانند. شانس بارداري با اين روش 20 % در يك دوره درمان است . بيمار نيازی به استراحت مطلق ندارد نزديكي بلامانع است و فرد مي تواند فعاليت عادي خود را ادامه دهد. دو هفته پس از عمل IUI آزمايش تست بارداری انجام شده و نتيجه ی عمل مشخص می گردد.

توصيه های عمومی جهت افزايش موفقيت IUI
۱- انجام مقاربت جنسی بعد از IUI توصيه ميشود چون شانس باروری را افزايش می دهد.
۲- مکمل های بارداری مثل ويتامين ها را از روز بعد از IUI آغاز كنيد.
3- داشتن رژيم غذايی خوب، تمرينات ورزشی، عدم استعمال دخانيات و الکل و کاهش مصرف کافئين در زنان موفقيت باروری را افزايش می دهد.
4- در مردان داشتن رژيم غذايی سالم سرشار از آنتی اکسيدان (مثل سبزيجات و ميوه ها)،عدم استعمال دخانيات، مصرف مولتی ويتامين، نگه داشتن وزن در محدوده مناسب، انجام تمرينات ورزشی مرتب و مداوم، دوری از استرس روی ميزان موفقيت IUI تاٌثيرگذار می باشد.
5- مصرف داروها و از جمله آنتی بيوتيک ها می تواند بروی کيفيت اسپرم ها تاٌثير بگذارد، بنابراين بايد قبل از مصرف دارو با پزشک متخصص ناباروری مشورت شود.


آدرس مطب : اهواز ، کیانپارس، فلکه دوم، ابتدای خیابان پهلوان شرقی، مجتمع پزشکی جام جم، طبقه ۹ واحد ۴
تلفن : 33332337 - 061

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مطالب ويژهناباروری و درمانهای آندر باره دكتر خردمندصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر