دکتر عليرضا خردمند

متخصص کلیه و مجاری ادراری


توجه

سؤالات پزشكي كاربران

مصاحبه روزنامه سپید با دکتر علیرضا خردمند در مورد سرطان پروستات

روزنامه سپید تنها روزنامه پزشکی خاورمیانه و یکی از نشریات معتبر پزشکی است. در زیر میتوانید مصاحبه این نشریه با دکتر علیرضا خردمند را بخوانید

مردان با سرطان پروستات می میرند، نه از آن

در ایران سرطان پروستات، شیوع نسبی دارد. نمیتوان گفت این شیوع به اندازه اروپا وآمریکا بالاست اما در مقایسه با کشورهای شرقی مانند ژاپن بیماران مبتلا به سرطان پروستات بیشتری داریم. خصوصاً از زمانی که درمانهای تخصصیتر این سرطان در کشور وارد شده، درمان داخلی این بیماری هم بیشتر صورت گرفته است. یکی از موارد جالبی که وجود دارد این است که میتوان این سرطان را در زمانی که رشد چندانی نکرده و هنوز بیمار علامتدار نشده است با روشهای ساده تشخیص داد. در چند سال گذشته در روز سلامت مردان کلینیکهای سلامت آزمایشات و معاینات لازم را برای تعیین سرطان پروستات در مردان به رایگان انجام میدهند. افرادی که سرطان آنان در این مرحله کشف و درمان میشود حیات شان مانند حیات افرادی است که هیچوقت به این سرطان مبتلا نبودهاند.
دلیل خیلی روشنی برای علت ابتلا به سرطان پروستات وجود ندارد اما به نظر میرسد ژنتیک هم در این نوع از سرطان مانند باقی انواع آن نقشی داشته باشد. به همین دلیل ما به افرادی که در خانواده درجه یک آنان فردی به این سرطان مبتلا شده است، حتماً آزمایشات کلینیکی خود را 10 سال زودتر انجام دهند. سن معمول انجام این آزمایشات در هر فرد متفاوت است اما عموماً در 50 سالگی افراد باید برای انجام آزمایش به کلینیکها مراجعه کنند. اما ژنتیک به تنهایی عامل موثری نیست، چرا که دیده شده مهاجرینی که از منطقهای به منطقه دیگر مهاجرت کردهاند، میزان ابتلای آنان به سرطان تغییر میکند بنابراین به نظر میرسد عوامل شهرنشینی و محیطی میتواند ابتلای افراد به این سرطان را افزایش دهد. وجود گوشت قرمز فراوان در برنامه غذایی افراد نیز امکان ابتلا به سرطان پروستات را افزایش میدهد همچنین اعتیاد، مصرف مواد مخدر، سیگار و مشروبات الکلی نیز در معرض ابتلا است. هرچند ما باید در نظر داشته باشیم، بدون این عوامل هم مردی که به سن ابتلای افراد به سرطان پروستات قرار دارد، باید معاینه شود. چرا که امکان دارد بدون این عوامل هم به سرطان مبتلا شده باشد اما مهم این است که ما بتوانیم سرطان پروستات را در افراد جوان کشف کنیم بنابراین در افراد جوان تشخیص به موقع آن بیشتر مطرح است تا درمان آن.
البته باید گفت که سرطان پروستات جزو سرطانهای بد نیست. گفته میشود مردان با سرطان پروستات میمیرند و نه از این سرطان یعنی بسیاری از افرادی که سرطان پروستات داشته و فوت کردهاند، علت مرگ آنها سرطان پروستات نبوده است بلکه علت مرگ آنها مسائل دیگر است.

لینک مصاحبه:http://sepidonline.ir/d/archive/1395/05/17/8.pdf


آدرس مطب : اهواز ، کیانپارس، فلکه دوم، ابتدای خیابان پهلوان شرقی، مجتمع پزشکی جام جم، طبقه ۹ واحد ۴
تلفن : 33332337 - 061

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مطالب ويژهناباروری و درمانهای آندر باره دكتر خردمندصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر