دکتر عليرضا خردمند

متخصص کلیه و مجاری ادراری


توجه

سؤالات پزشكي كاربران

اولین جراحی میکروتسه در جنوب و غرب کشور

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران IRNA

نخستین عمل جراحی برداشت اسپرم از بیماران آزو اسپرم در خوزستان انجام شد

اهواز - ایرنا - نخستین عمل جراحی برداشت اسپرم از بیماران مبتلا به آزواسپرم (فاقد اسپرم) در جنوب و غرب کشور در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خوزستان با موفقیت انجام شد و طی این عمل، سه بیمار مبتلا درمان شدند.

اورولوژیست مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خوزستان و جراح معالج این عمل جراحی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ناباروری همواره یک مشکل اساسی در جوامع بشری بوده است، اظهار کرد: یکی از نخستین نوشته های ثبت شده در رابطه با باروری مربوط به ˈعلی بن عباس اهوازیˈپزشک ایرانی قرن سوم هجری است که در کتاب ˈالطب الملکیˈبه تشریح ساختمان رحم و نقش آن در زایمان پرداخته است.

دکتر ˈعلیرضا خردمندˈ افزود: اولین اقدام در درمان های نوین ناباروری به دهه 60 میلادی بازمی گردد که ˈرابرت جی ادواردزˈدر سال 1969 موفق به انجام نخستین لقاح خارج رحمی یاIVF شد و به همین دلیل نیز نوبل پزشکی را دریافت کرد، با این وجود نخستین نوزاد به روشIVF نیز در سال 1987 متولد شد.

وی تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده، نرخ ناباروری در ایران حدود 20درصد اعلام شده که با توجه به متوسط نرخ جهانی ناباروری (15 درصد) باید گفت که نرخ بالایی است. بسیاری از زوج های نابارور در ایران تا چند سال گذشته برای درمان مجبور به سفر به خارج از کشور بودند، ولی پیشرفت های قابل توجه در ایران موجب شده که با اطمینان اعلام کنیم که اکنون در زمینه درمان های مدرن ناباروری در ایران کمبودی وجود ندارد و همه امکانات تشخیصی و درمانی مورد نیاز در این زمینه در ایران فراهم است.

خردمند با اشاره به اینکه 50درصد مشکل ناباروری در زوج ها مربوط به مردان است و در نتیجه اهمیت درمان ناباروری مردان روشن است تاکید کرد: تا یک دهه گذشته به نظر می رسید که مشکل بیماران مبتلا به آزواسپرمی (افراد فاقد اسپرم) قابل حل نیست، ولی با کشف روش های جدید درمانی، پنجره جدیدی به دنیای درمان ناباروری گشوده شد و امروز با انجام این عمل در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خوزستان استفاده از این روش درمانی در منطقه جنوب و غرب کشور آغاز شد.

اورولوژییست مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی خوزستان گفت: استفاده از این روش تنها در مراکز معدودی در دنیا آغاز شده و در ایران نیز تعداد انگشت شماری از مراکز درمان ناباروری از این روش استفاده می کنند.

وی اظهارداشت: در این روش درمانی که برای نخستین بار در خوزستان و استان های همجوار مورد استفاده قرار گرفته، بیمارانی که بر اساس آزمایش های انجام شده، فاقد اسپرم تشخیص داده شده اند، با استفاده از بزرگنمایی میکروسکپیک و با انجام عمل جراحی، اقدام به یافتن و برداشت اسپرم از بیمار می شود.

خردمند اضافه کرد: با استفاده از این روش می توان به راحتی اسپرم مناسب جهت انجام لقاح خارج رحمی را یافت و مورد استفاده قرار داد.

جراح این عمل ادامه داد: این روش درمانی بهMicro TESE موسوم است و با استفاده از آن می توان بسیاری از زوج ها که تاکنون امیدی به فرزندآوری نداشته اند را صاحب فرزند کرد.

رییس جهاد دانشگاهی خوزستان نیز در حاشیه انجام این عمل جراحی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آزواسپرمی در پزشکی به مواردی اطلاق می شود که در آن تعداد اسپرم های مرد صفر می شود و در اینگونه مردان هیچ اتفاق قابل تشخیصی در ظاهر وجود ندارد و این مردان دارای میل جنسی و عملکرد جنسی طبیعی هستند و تنها مشکل باروری دارند.

ˈقدرت اله شاکری ن‍ژادˈاضافه کرد: یک درصد کل مردان و 10 درصد مردان نابارور مبتلا به آزواسپرمی هستند و مردانی که به هیچ وجه از هیچ طریقی بچه دار نمی شوند را در اصطلاح پزشکی استریل می نامند.

وی گفت: آزواسپرمی مترادف با استریل بودن نیست و تعداد قابل ملاحظه ای از این مردان به طرق مختلف می توانند بچه دار شوند.

لینک خبر: http://www.irna.ir/fa/News/81288825


آدرس مطب : اهواز ، کیانپارس، فلکه دوم، ابتدای خیابان پهلوان شرقی، مجتمع پزشکی جام جم، طبقه ۹ واحد ۴
تلفن : 33332337 - 061

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مطالب ويژهناباروری و درمانهای آندر باره دكتر خردمندصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر