دکتر عليرضا خردمند

متخصص کلیه و مجاری ادراری


توجه

سؤالات پزشكي كاربران

درمانهای آزواسپرمی یا فقدان اسپرم

درمان مردان مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی
درمان هورمونی

درمانهای هورمونی معمولا در این بیماران جایگاهی ندارند.

ترمیم واریکوسل با جراحی
مردان مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی اگر دارای واریکوسل باشند، ممكن است از عمل جراحی آن سود ببرند. البته بایستی توجه داشت که واریکوسل خفیف نمیتواند علت آزواسپرمی باشد.

جراحي ميكروسكوپيك بيضه يا Micro-TESE
ابداع و استفاده از اين روش باعث ايجاد اميد در مرداني شد كه از آزواسپرمي غيرانسدادي رنج ميبردند. مابفی مطلب را در بحث جراحي ميكروسكوپيك بيضه يا Micro-TESEپیگیری فرمایید.

جراحي ميكروسكوپيك بيضه يا Micro-TESE
ابداع و استفاده از اين روش باعث ايجاد اميد در مرداني شد كه از آزواسپرمي غيرانسدادي رنج ميبردند. در گزارشات مختلف در بسياري از مردان فاقد اسپرم كه در نمونه برداريهاي قبلي نيز فاقد اسپرم در بافت بيضه بوده اند، ميتوان با اين روش اسپرم مناسب پيدا كرد. موفقيت اين جراحي به طور واضح با توانايي و تجربه جراح بستگي داشته و لذا نتايج آن در دستهاي مختلف، متفاوت خواهد بود.

در اين جراحي پس از اينكه برشي به طول ٤-٣ سانتيمتر روي پوست بيضه داده شد، بيضه زير بزرگنمايي ميكروسكوپ باز شده و اقدام به برداشتن لوله هايي ميشود كه امكان وجود اسپرم در آنها بيشتر به نظر ميرسد.تمام نمونه هاي خارج شده در همان اتاق عمل توسط متخصص جنين شناسي بررسي ميشود. تمام مناطق بيضه زير ميكروسكوپ مورد بررسي قرار گرفته و جهت احتمال وجود اسپرم نمونه برداريهاي ميكروسكوپيك با حجم اندك بافت انجام خواهد گرفت.

با توجه به بي حسي يا بيهوشي در طي عمل بيمار دردي نخواهد داشت.در صورتي كه اسپرم در نمونه هاي برداشته شده يافت شود، جدا شده و براي استفاده هاي بعدي منجمد ميشود. بدنبال آن بيمار مرخص ميشود. قدم بعدي آماده كردن همسر بيمار جهت لقاح خارج رحمي (IVFيا ICSI) ميباشد. پس از آماده شدن همسر، اقدام به پانكچر تخمك ميشود و جهت لقاح اين تخمكها ميتوان از اسپرمهاي فريز شده استفاده كرد. با توجه به اينكه بر اساس برخي مطالعات اسپرم تازه از اسپرم منجمد بهتر ميباشد، روش ديگر اينست كه در همان روز پانكچر تخمك و يا روز قبل از آن، مجددا اقدام به تهيه اسپرم به روش Micro-TESEكرد.

در صورتيكه در نمونه هاي برداشته شده در اتاق عمل اسپرمي يافت نشود، تمام نمونه ها به آزمايشگاه جنين شناسي منتقل شده و اقدامات جديدي از قبيل جداسازي با روشهاي آنزيمي انجام و مجددا براي احتمال وجود اسپرم ارزيابي ميگردد.روش Micro-TESEاز روشهاي بسيار نوين درمان بيماران آزواسپرم بوده كه در سراسر جهان فقط در مراكز معدودي قابل انجام است. جراحي توسط پزشكان ارولوژيستي كه دوره هاي خاص اين نوع اعمال جراحي را آموزش ديده اند انجام شده و نتايج قابل قبولي دارد و در حال حاضر تنها روش درمانی در بیماران مبتلا به آزواسپرمی غیرانسدادی میباشد.


آدرس مطب : اهواز ، کیانپارس، فلکه دوم، ابتدای خیابان پهلوان شرقی، مجتمع پزشکی جام جم، طبقه ۹ واحد ۴
تلفن : 33332337 - 061

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مطالب ويژهناباروری و درمانهای آندر باره دكتر خردمندصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر